Sebastian Burduja: Sprijinim ucrainienii care luptă și pentru noi sa aibă lumină și caldură

Sebastian Burduja: Sprijinim ucrainienii care luptă și pentru noi sa aibă lumină și caldură


Ministrul Energiei, Sebastian Burduja a mers în Ucraina unde a avut o întâlnire cu omologul sau ucrainean.

Vă scriu din Ucraina. Am revenit aici după mai bine de un an, ca ministru al energiei, parte din delegația oficială a prim-ministrului României. Ultima dată am mers la Cernăuți, în mijlocul românilor, cu haine, mâncare și medicamente.

Atunci era începutul războiului și strânsesem în primul centru de donații din București peste 100 de tone de lucruri necesare. Cândva voi scrie o carte despre acele zile, în care am simțit omenia românilor.

Astăzi războiul e parte din cotidian. Mai ales pentru oamenii pe care i-am întâlnit astăzi, oficiali și simpli cetățeni. Toți au aspirații simple: pace, dreptate, liniște. I-am urmărit cu privirea pe ucrainenii de pe străzile Kievului, într-o zi cu soare cu dinți. Sunt hotărâți să își apere dreptul și pământul până la capăt. Iar asta nu-i deloc puțin lucru.

Domnul din imagine e ministrul ucrainean al energiei. Am devenit prieteni în aceste luni și încerc să mă pun în pielea lui. Vine frigul, amenințările de pe front sunt tot mai mari, iar fără energie Ucraina e pierdută. Rușii știu unde să lovească.



Vezi postara pe siteul pnl.ro

No Comments

Post A Comment