Arad: Primarul Bogdan Ban a anunțat finalizarea lucărilor de reabilitare realizate la Liceu Ion Creangă din orașul Curtici

Arad: Primarul Bogdan Ban a anunțat finalizarea lucărilor de reabilitare realizate la Liceu Ion Creangă din orașul Curtici


Bogdan Ban, primarul liberal al orașului Curtici, a anunțat că lucrările de execuție pentru proiectul ”Reabilitare Liceu Ion Creangă, etajare corp B și extindere cu un corp D, cu Dp+P+1E”, finanțat prin fonduri nerambursabile de la Bugetul de Stat, prin Programul Național de Dezvoltare Locală au fost finalizate în cursul lunii Septembrie 2023.

Contractul de Finanțare a fost semnat inițial în cursul anului 2015, având o valoarea inițială de 400.000 Lei. Datorită unor obstacole întâmpinate în cursul implementării proiectului, durata acestuia a fost prelungită, iar valoarea suplimentată datorită majorării costurilor în domeniul construcțiilor, ajungând la o valoare totală de 1.643.695,43 Lei.

În linii mari activitățile principale ale proiectului au constat în:

”Pentru a asigura cele mai bune condiții pentru elevi și cadrele didactice, Primăria Orașului Curtici va implementa proiectul ”DOTAREA UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT DIN ORAȘUL CURTICI, JUDEȚUL ARAD” – finanțat prin PNRR – Componenta C15. Astfel, prin acest proiect Primăria Orașului Curtici va achiziționa Mobilier, Echipamente IT, Materiale Didactice specifice, Echipamente și aparatură sportivă, însumând o valoare totală de peste 2.800.000 Lei – fonduri europene nerambursabile.”, a comunicat liberalul Bogdan Ban.

Sursă: Facebook Bogdan Ban



Vezi postara pe siteul pnl.ro

No Comments

Post A Comment